O mnie

Scenarzysta, producent, wykładowca akademicki. Studiował m.in. w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi, London Film School, Deutsche Film- und Fernsehakademie Berlin, a w Szkole Głównej Handlowej ukończył studia doktoranckie i obronił tytuł doktora nauk ekonomicznych ze specjalizacją z zarządzania na rynku telewizyjnym. Wiktor Piątkowski jest także absolwentem SGH i Wydziału Psychologii UW. 

Edukacja

Uczestniczył w międzynarodowych programach dla scenarzystów i producentów telewizyjnych: Serial Eyes, European TV Drama Series Lab, European Showrunner Programme i Racconti oraz warsztatach prowadzonych przez najwybitniejszych teoretyków scenariopisarstwa, w tym Syda Fielda, Johna Truby’ego, Roberta McKee, Lindę Seger i Dova Simensa. Wśród jego nauczycieli i mentorów są jedni z najlepszych twórców telewizyjnych z Hollywood, w tym James V. Hart („Dracula”, „Hook”, „Kontakt”), Frank Spotnitz („Z Archiwum X”, „Człowiek z Wysokiego Zamku”, „Medyceusze”), Graham Yost („Speed”, „Justified”, „Zawód: Amerykanin”) i Jonathan Shapiro („Czarna lista”, „Walka z Goliatem”, „Firma”).

Osiągnięcia

Wiktor Piątkowski jest pomysłodawcą, twórcą koncepcji serialu i współscenarzystą „Watahy”, pierwszego oryginalnego serialu wyprodukowanego przez HBO w Polsce. Jest także twórcą scenariuszy komedii romantycznych „Parada serc” i trzech części „Miłości do kwadratu” wyprodukowanych dla Netflix przez Endemol Shine Polska. Jest też pierwszym Polakiem, który współtworzył oryginalny serial dla niemieckiej telewizji („Just Push Abuba”, ZDF). Jako scenarzysta, headwriter, szef redakcji lub script doctor współtworzył ponad 1.100 odcinków seriali wyprodukowanych i wyemitowanych przez największe telewizje w Polsce (m.in. TVP, TVN, Polsat, HBO, Canal+), w tym był headwriterem seriali premium „Morderczynie”, „Sortownia” i „Wotum nieufności”. Współpracuje również jako scenarzysta i producent kreatywny z czołowymi europejskimi producentami. Wiktor Piątkowski jest także producentem filmów fabularnych („Święta inaczej”), dokumentalnych („Nie dotykając gór”), krótkometrażowych („Reset”) i seriali („Lullaby”, „Social Murder” i „Delivery Monkeys” współprodukowane z Black Sheep Films z Francji).

Wiktor był jednym z Berlinale Talents podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie w 2016, w 2020 został wybrany do programu Producers to Watch w ramach festiwalu MIPTV w Cannes, a w 2021 dołączył do Canneseries Writers Club.

Jest również stałym uczestnikiem międzynarodowych festiwali, a rozwijane przez niego seriale premium były prezentowane na eventach branżowych m.in. w Berlinie, Rzymie, Monachium, Lille, Tallinie i Odessie.

Jest także założycielem BAHAMA FILMS i od 2010 roku organizatorem najpopularniejszych w Polsce warsztatów scenariopisarskich (ponad 1.000 absolwentów). Od 2008 roku należy do Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Koła Młodych i Koła Scenarzystów SFP, a od 2019 również do Gildii Scenarzystów Polskich.

pl_PLPolski